Montaż centralnego ogrzewania

W strefie klimatycznej Polski niezbędne jest doprowadzenie do każdego budynku instalacji ogrzewania budynku. Komfort cieplny jest niezbędny w celu swobodnej pracy, jak i możliwości spokojnego i zdrowego przebywania w pomieszczeniach mieszkalnych. Istnieją dwa główne sposoby dostarczania ciepła do pomieszczeń. Są to ogrzewanie miejscowe i centralne. To pierwsze polega na umieszczeniu źródeł ciepła w miejscach, w które chcemy ogrzać. Nie sprawdza się to w przypadku np. domów ponieważ w każdym pomieszczeniu musielibyśmy posiadać osobne źródło ciepła. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie montaż centralnego ogrzewania.

Podstawowe elementy systemu

Każdy tego typu system składa się z trzech podstawowych elementów jakimi są: źródło ciepła, system rozprowadzający ciepło i elementy oddające ciepło do wybranych pomieszczeń.
Źródłem najczęściej jest kocioł centralnego ogrzewania, lub w nowoczesnych ekologicznych budynkach pompa ciepła. W kotle podczas procesu spalania wydzielane jest ciepło, a następnie kocioł odbiera energię. Najczęściej wykorzystywanymi paliwami są węgiel, drewno, gaz LPG lub olej opałowy. W przypadku pompy ciepła, w ziemi umieszczony jest wymiennik ciepła który odbiera energię cieplną z ziemi i transportuje ją do pompy która znajduje się wewnątrz budynku. Istnieją również piece akumulacyjne które zamieniają energię elektryczną na cieplną.
Kolejnym elementem systemu są elementy rozprowadzające ciepło. Mogą to być kanały wentylacyjne lub rury.

Ostatnim elementem są elementy oddające ciepło

Mogą to być kaloryfery lub kratki wentylacyjne. W przypadku kaloryferów oddają one ciepło poprzez chłodzenie samych sienie.
Do głównych zalet centralnego ogrzewania należy uzyskanie większej ilości miejsca w ogrzewanych pomieszczeniach. Grzejniki zajmują zdecydowanie mniej miejsca niż elementy grzewcze, nie wspominając już o kratkach od kanałów, które w ogóle nie zajmują miejsca. Kolejną zaletą jest brak zanieczyszczeń w ogrzewanym pomieszczeniu. Wszystkie zanieczyszczenia jak np. kurz czy pył znajdują się w kotłowni. To samo tyczy się hałasu, nawet w przypadku ogrzewania gazowego piec wydaje pewne dźwięki podczas zapłonu, czy posiada wyświetlacz który może przeszkadzać w pomieszczeniu w którym przebywamy. Tego problemu nie ma jeśli jest on zainstalowany w kotłowni. Kolejną zaletą jest możliwość zastosowania ogrzewania podłogowego. Specjalne rurki podłączone są do kotła i rozprowadzają ciepło pod podłogą nie zajmując miejsca i równomiernie dostarczając ciepła do pomieszczeń. Daje to duże uczucie komfortu.

Redakcja designudomowiony.pl