Dachy – czym je pokryć?

Dawno minęły już czasy, gdy dachy domów na wsi pokrywano słomianą strzechą. Podobnie robiono z dachami obór i stodół, co stanowiło bardzo duże zagrożenie pożarowe. Przy dość zwartej zabudowie zdarzało się, że pożar z jednego gospodarstwa rozprzestrzeniał się na całą wieś. Działo się to zwykle przy mocnym wietrze, który porywał i przenosił palącą się słomę z jednego dachu na drugi. Takie pożary stanowiły ogromne zagrożenie dla ludzi, zwierząt i dobytku. Przyczyny takich pożarów były różne, takie jak ludzka nieuwaga czy np. uderzenie pioruna podczas burzy.

Mniejsze zagrożenie

Dziś co prawda pożary również się zdarzają, ale zagrożenie nie jest aż tak duże, jak w czasach słomianych dachów. Praktycznie każdy, kto kiedykolwiek budował dom lub innego rodzaju budynek, zastanawiał się, czym pokryć dach. Na szczęście nikt już nie pokrywa dachu słomiana strzechą lub eternitem, który był używany później. Obecnie jednak, głównie na wsi, wciąż wiele budynków ma dach z eternitu, który zawiera bardzo szkodliwy dla ludzkiego zdrowia azbest. Zgodnie z przepisami, jest on powoli, lecz systematycznie usuwany, a zastępowany innymi rodzajami pokrycia dachowego. Po okresie eternitu większość dachów była kryta papą, która może nie jest zbytnio efektowną, ale dość trwałą i skutecznie chroniącą przed warunkami atmosferycznymi. Po latach chronienia dachu jednak zwykle się zużywa i kruszeje, dlatego wymaga zamiany na nową, łatania itp.

Wytrzymałe i efektowne

Dziś zwykle dachy pokrywa się materiałami zarówno efektownie wyglądającymi, jak i bardzo wytrzymałymi. Za najlepsze pokrycie dachu powszechnie uważa się dachówkę ceramiczną. Dzieli się ona na kilka rodzajów, zależnie od technologii produkcji, oraz typów, zależnie od kształtu. Dachówka ceramiczna jest bardzo wytrzymała i jednocześnie wygląda bardzo efektownie, ale niestety jest również dość droga. Ceny za metr kwadratowy dochodzą nawet do dwustu złotych. Koszt zależy jednak od rodzaju dachówki ceramicznej, za niektóre wyniesie kilkadziesiąt złotych za metr kwadratowy.
Znacznie tańsze są dachówki betonowe, których cena wynosi około dwudziestu, trzydziestu złotych za metr kwadratowy. Pokrycia betonowe również są niezwykle trwałe, a wcale nie ustępują dachówce ceramicznej estetyką.
Kolejnym rodzajem pokrycia dachowego jest dość popularna blachodachówka, której koszt wynosi około czterdziestu, pięćdziesięciu złotych za metr kwadratowy.
Jak widać odpowiedź na pytanie, czym pokryć dach, wcale nie jest łatwa. By podjąć taką decyzję, należy spokojnie rozważyć własne upodobania oraz możliwości finansowe.

Redakcja designudomowiony.pl