Jak uprawiać warzywa w ogrodzie?

Uprawa warzyw we własnym ogrodzie staje się coraz popularniejsza. Dzięki tej metodzie mamy pewność, że uprawy są ekologiczne. Jedyne nawozy, które bez przeszkód możemy stosować to te naturalne, czyli obornik. Najczęściej spotykany w sklepach jest ten kurzy lub bydlęcy. Możemy kupić obornik granulowany, który świetnie sprawdzi się w przydomowej uprawie warzyw. W łatwy sposób możemy go przechować, a jego zapach nie jest bardzo intensywny. Warzywa uprawiane samodzielnie mają dużo lepszy smak niż te sklepowe.

Odpowiednie przygotowanie

Planowanie ogrodu warzywnego powinniśmy zacząć na początku roku, co pozwoli nam odpowiednio się przygotować. Najpierw musimy pomyśleć o tym jakie warzywa chcemy uprawiać i ile miejsca na to możemy przeznaczyć. Kolejna kwestia to decyzja o tym czy uprawiamy bezpośrednio w gruncie czy w skrzyniach. Obie metody mają swoje plusy i minusy. W przypadku skrzyń musimy się liczyć z większym wydatkiem na początku, co wiąże się z zakupem lub budową skrzyń. Jednak stosując tą metodę możemy zwiększyć jakość plonów. W skrzyniach możemy stworzyć odpowiednie warunki glebowe i zabezpieczyć rośliny od spodu przed szkodnikami. Dodatkowo skrzynie stanowią piękną dekorację ogrodu i ułatwiają pracę, ponieważ nie musimy się schylać podczas pracy na grządkach. Skrzynie są również dobrym rozwiązaniem w przypadku zbyt mokrej lub suchej gleby. Z kolei uprawa w gruncie ma tą przewagę, że nie musimy dużo inwestować na start. Wystarczy przekopać kawałek ogródka, a żeby podnieść jakość gleby możemy dodać kilka worków ziemi ogrodowej. Jakość upraw w gruncie zależy od gleby, która znajduje się w ogrodzie. Dlatego warto przed sezonem nawieźć ziemię obornikiem, żeby rośliny miały więcej składników odżywczych potrzebnych do wzrostu.

Warzywa łatwe w uprawie

Łatwe w uprawie są warzywa liściaste, czyli sałaty różnego rodzaju, pietruszka naciowa i koperek. Możemy je wysiewać bezpośrednio do gruntu. Warzywa kapustne i pomidory powinniśmy sadzić z wcześniej przygotowanej rozsady, ponieważ posadzone do gruntu będą miały za mało czasu na wzrost. Sadzonki pomidorów możemy wyhodować samodzielnie na domowym parapecie lub zakupić je w sklepie ogrodniczym bądź na targu. Warzywa korzeniowe możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu. Wyjątkiem są selery, które lepiej rosną kiedy posadzimy je z rozsady. Termin siewu każdego z warzyw znajdziemy na opakowaniu z nasionami.

Przed sadzeniem warto poczytać o dobrym sąsiedztwie warzyw. Jest to ważne, ponieważ niektóre warzywa mają wzajemnie korzystny wpływ na rozwój, jeśli posadzimy je blisko siebie. Informacje na ten temat możemy znaleźć w książkach ogrodniczych lub w internecie.

Redakcja designudomowiony.pl