Żaluzje drewniane – nowy wymiar nowoczesności.

Żaluzje drewniane wszystkie swoje walory estetyczne i funkcjonalne zawdzięczają swojemu naturalnemu pochodzeniu. Drewno to wyjątkowy surowiec, nadający wnętrzu wyjątkowego stylu i elegancji. Kojarzony głównie z klasycznymi rozwiązaniami w designie, od jakiegoś czasu przeżywa swój prawdziwy renesans. Świetnie odnajduje się w nowoczesnym wnętrzu, tworząc bardzo przytulny klimat, ocieplają jego surowe linie i minimalistyczne wykończenia. Drewno jest absolutną bazą we wciąż modnym stylu skandynawskim, czy rustykalnym. Z tego względu, żaluzje drewniane stanowią doskonałe wykończenie okien, a do tego świetnie chronią pomieszczenia przed zbytnim nasłonecznieniem.

Dlaczego żaluzje drewniane to dobry wybór?

Żaluzje drewniane swoje unikalne właściwości zawdzięczają drewnu, z którego są wykonane. Należą one do osłon okiennych wewnętrznych, zatem nie są przeznaczone do montażu na zewnątrz – pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych mogłyby ulec zniszczeniu. Charakteryzują się niezwykle gustownym wyglądem i stanowią niebanalny dodatek w każdym wnętrzu. Doskonale sprawdzają się na każdym oknie, niezależnie od jego rozmiaru. W zależności od technologii produkcji, wyróżniamy trzy rodzaje żaluzji drewnianych – tradycyjne drewniane, laminowane i bambusowe. Klasyczne żaluzje drewniane produkuje się ze specjalnego gatunku drewna, jakim jest lipa syberyjska. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i trwałością, najczęściej spotykana wielkość lameli to 25 mm, 50 mm, 65 mm. Żaluzje laminowane różnią się wyłącznie wyglądem, ich zewnętrzna warstwa pokryta jest warstwą z dekorem i najczęściej występują z lamelami o wymiarach 25 mm, 50 mm. Szczególnym rodzajem żaluzji drewnianych są żaluzje bambusowe, które powstają po połączeniu wąskich listewek naturalnego drewna bambusowego. Ich lamele są nieco cieńsze w porównaniu z tradycyjnymi żaluzjami drewnianymi, co daje dużą oszczędność miejsca po ich zwinięciu.

Równie ważna, co walory estetyczne, jest ochrona przed nasłonecznieniem, która w przypadku żaluzji drewnianych jest naprawdę bardzo skuteczna. Poziom zaciemnienia jest bezpośrednio związany z wielkością lameli. Lamele można ustawić w dowolny sposób za pomocą mechanizmu sznurkowego – przez ustawienie ich kąta nachylenia oraz przez ich podciągnięcie lub opuszczenie. Lamele same w sobie są o wiele grubsze, niż w żaluzjach metalowych, a przez to stanowią lepszą ochronę przed promieniami słonecznymi, a do tego nie nagrzewają się.

Do koloru, do wyboru

Do produkcji żaluzji drewnianych stosuje się specjalne i bardzo wytrzymałe gatunki drewna. Wysokiej jakości jest również samo wykonanie listew i sprzętu, dzięki czemu mogą służyć długie lata. Drewno poddawane jest specjalnej impregnacji, która chroni jego powierzchnię przed działaniem wilgoci, a także przed szkodnikami. Żaluzje drewniane można zatem bez obaw montować w pomieszczeniach, które mają stały kontakt z wilgocią, takich jak kuchnia czy łazienka. Dzięki bogatej kolorystyce, można je dopasować do każdego wnętrza, niezależnie od jego stylu i dominujących kolorów. Należy przy tym pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji żaluzji drewnianych, aby nie doprowadzić do powstawania trudnych do usunięcia lub trwałych zabrudzeń. Systematyczne usuwanie kurzu za pomocą suchej szmatki lub miotełką pomaga zachować pierwotny wygląd żaluzji.

W jakich pomieszczeniach sprawdzą się żaluzje drewniane?

W przypadku żaluzji drewnianych, nie ma żadnych ograniczeń co do miejsca montażu i rodzaju pomieszczeń, w których można je umieścić. Decydując się jednak na nie w pomieszczeniach narażonych na stały lub częsty kontakt z wilgocią, trzeba zadbać o dobrą wentylację i pamiętać o częstym wietrzeniu. W przeciwnym wypadku, może dojść do odkształceń i powstawania ognisk pleśni na powierzchni drewnianych lameli. Do takich pomieszczeń najlepiej wybierać żaluzje bambusowe, które – ze względu na swoje pochodzenie – lepiej znoszą niekorzystne warunki. Szczególnie zaleca się montaż żaluzji drewnianych w nowoczesnych wnętrzach, aby nieco ocieplić ich surowy charakter.

Co musisz wiedzieć, zanim kupisz żaluzje drewniane? 

Zanim zdecydujesz się na żaluzje drewniane, musisz dokładnie wymierzyć okno, na którym chcesz ją zawiesić. Aby wymiary były precyzyjne i odpowiadały rzeczywistości, najlepiej używać metalowej miarki. Jeśli nie masz pewności, jak dokładnie to zrobić, możesz skorzystać z profesjonalnej usługi wymiarowania, oferowanej przez firmy prowadzące sprzedaż rolet na wymiar. Możesz zlecić również usługę montażu żaluzji lub zrobić to samodzielnie zgodnie z załączoną instrukcją. Pamiętaj, że im większy rozmiar lameli i samych żaluzji, tym trudniej zamontować je samodzielnie i wówczas warto zlecić montaż specjalistom.

Redakcja designudomowiony.pl