Czym jest rekuperacja?

Rekuperacja to w ostatnim czasie bardzo popularne słowo.Szczególnie, jeśli chodzi o budownictwo. Swoją popularność zawdzięcza szerokiemu spectrum oddziaływania na zdrowie i komfort człowieka. A czym jest? Wśród różnych definicji znaleźć można przede wszystkim odniesienie, że rekuperacja jest mechaniczną wentylacją. Przeciętnemu Kowalskiemu niewiele to jednak mówi. O wiele łatwiej będzie ją zrozumieć, zagłębiając się w nią, jako w proces. I tu rozumiana jest jako odzyskiwanie energii z zanieczyszczonego powietrza. Ale i to, jeśli w pełni nie oddaje jej idei. A to dlatego, że rekuperacja to proces, który jednocześnie zapewnia świeże powietrze z zewnątrz i usuwa powietrze nagromadzone we wnętrzu. Na organizm i komfort człowiek działa więc wielofazowo.

Zalety rekuperacji

Wiedząc już w skrócie czym jest rekuperacja, warto pójść krok naprzód i z bliska przyjrzeć się jej zaletom.
Jako wentylacja mechaniczna działa przez cały rok. Szczególnie sprawdza się ona w nowoczesnym budownictwie, gdzie priorytetem jest tworzenie budynków jak najszczelniejszych. Właśnie tam wentylacja grawitacja nie ma szans działać. Efekt? Wewnętrzne powietrze wciąż zanieczyszczone wilgocią, kurzem, wirusami, czy dwutlenkiem węgla, który człowiek produkuje wraz z każdym oddechem. Czy życie w takich warunkach jest zdrowe? Absolutnie nie! I dlatego właśnie rekuperacja jest tak pożądanym rozwiązaniem.

A jak działa?

Skąd bierze się jej skuteczność? I w ogóle jak wygląda mechanizm wentylacji w tym przypadku? Wszystko tak naprawdę opiera się na urządzeniu, które nazywa się rekuperator. Instaluje się go wraz z systemem odprowadzania i doprowadzania powietrza w budynku Najczęściej sam rekuperator znajduje się w piwnicy lub na strychu. Na co dzień nie widać więc go właściwie wcale. Ale za to czuć zdecydowanie jego działania. Urządzenie cały czas filtruje nawiewane do wnętrza powietrze. Jeśli więc nawet stan powietrza na zewnątrz jest słaby, to do domu dociera powietrze świeże i oczyszczone. Jednocześnie na zewnątrz odprowadzane jest stare powietrze, w którym jest mnóstwo tak zwanych zanieczyszczeń bytowych. Z domu odprowadzany jest więc na zewnątrz kurz, bakterie, czy dwutlenek węgla. Dzięki temu przebywanie w domu zwyczajnie staje się zdrowsze.
A co z energią? Skoro powietrze jest cały czas odprowadzane, to czy nie powoduje to strat energii? Wręcz przeciwnie, rekuperator ją odzyskuje. A to z kolei oznacza, że rekuperacja to także ogromne oszczędności w ogrzewaniu budynku.
Podsumowując, czym jest rekuperacja? Rozwiązaniem, które jest zdrowe i bardzo ekonomiczne.

Redakcja designudomowiony.pl