Jak stworzyć przytulne wnętrze?

Za atmosferę w domu w dużej mierze odpowiadają nie przedmioty materialne, ale rodzina, przyjaciele i stosunki między nimi panujące. Jednak miłość, szacunek, przyjaźń czy sympatię można wzmocnić, dbając o odpowiedni wystrój wnętrza. Oto patenty na przytulny dom!

Ciepłe kolory

Nawet jeśli całą rodziną uwielbiacie kolor czerwony, nie warto malować nim ścian w salonie czy sypialni, bowiem ten kolor potrafi wpływać negatywnie na nastrój, sprawiając że podświadomie jesteśmy poddenerwowani. Fani błękitów mogą pomalować nimi ściany, ale wówczas warto postawić na ciepłe, na przykład pomarańczowe lub żółte dodatki, bowiem niebieski jest chłodnym kolorem i „wyziębia” wnętrza.
Najlepszym wyborem są ciepłe, pastelowe kolory, które sprawią, że całe wnętrze będzie nas otulać przyjazną, miłą atmosferą. Nie trzeba malować nimi wszystkich ścian – wystarczy jedna ściana lub jej fragmenty.
Dobrym pomysłem są również tapety – one same w sobie potrafią ocieplić wnętrze, a jeśli wybierzemy delikatny, przyjemny kolor – zimą możemy wyłączyć ogrzewanie!

Oświetlenie

Zimne, mocne światło sprawdza się w biurach lub… szpitalnych salach operacyjnych, w domu warto postawić na cieplejsze odcienie żarówek. Oczywiście, światło nie może być zbyt przyciemnione, bo będzie miało negatywny wpływ na wzrok, jednak dobrze wybrać żarówki w ciepłym, żółtym odcieniu. Na wieczory, gdy rozmawiamy lub oglądamy filmy, warto również kupić na przykład stojącą lampę, o przytłumionym świetle – sprawi ona, że wnętrze stanie się ciepłe i przytulne.

Oprawa okna

Warto zadbać o odpowiednią aranżację okien czy drzwi balkonowych. Rolety są bardzo praktyczne, jednak dają wrażenie niewykończonego wnętrza, szczególnie gdy okna zajmują dużą przestrzeń w pomieszczeniu. Warto wówczas zainwestować w delikatne (na przykład tiulowe) firanki i rolety z grubego materiału w ulubionym kolorze. Dobrze jest pamiętać, aby firanki nie były zbyt grube i ciemne – to sprawi, że w pomieszczeniu, szczególnie w pochmurne dni, zrobi się bardzo ciemno.
Jeśli okien jest niewiele lub z jakichś względów nie chcemy mieć firanek – dobrze jest postawić na rolety w ciepłych odcieniach, podobnie jak na ścianach – to nieco „ogrzeje” wnętrze.

Dodatki

Obecnie panuje moda na katalogowe wnętrza, jednak to sprawia, że wiele elementów pokazujących, że ktoś w tym domu mieszka, jest pochowanych w szafkach. Czasami warto postawić na szafce rodzinne zdjęcie, przyczepić do lodówki magnes z wakacji, a na ścianie zawiesić kilka fotek ze szczególnie przyjemnych chwil.
To sprawi, że nie tylko ocieplimy wnętrze, ale ilekroć spojrzymy na te ozdoby, będziemy z uśmiechem wspominać te przyjemne momenty.

Redakcja designudomowiony.pl