Jak dbać o trawnik wiosną?

To właśnie wiosną natura budzi się do życia. Kwiaty, drzewa i krzewy zaczynają powoli rozkwitać, a przydomowe ogrody nareszcie zostają zabarwione przez wydostające się z roślinności pąki. Warto zatem przygotować swoją posesję do nadejścia tej wyjątkowej pory roku, rozpoczynając wszelkie prace od ogarnięcia samego trawnika. To on jest podstawą każdego ogrodu. A jak dbać o trawnik wiosną, by stał się przepięknym zielonym tłem dla posadzonych na nim kwiatów i drzewek?

Pierwsze prace w ogrodzie

Tak naprawdę pierwsze prace ogrodnicze można rozpocząć już pod koniec marca lub na początku kwietnia. W tym momencie nawet zima w Polsce jest stosunkowo ciepła, dlatego też najprawdopodobniej już za kilka tygodni trawnik będzie wymagać poddania go podstawowej pielęgnacji. Gdy tylko mrozy na dobre przeminą, trzeba będzie się nim zająć. Jeżeli jednak ktoś z jakiegoś powodu kompletnie o tym zapomni i przypomni sobie o czekających go pracach dopiero w środku maja, nie powinien za bardzo się tym przejmować, ponieważ wciąż będzie to dobry czas na wypielęgnowanie trawnika. Im wcześniej jednak prace zostaną podjęte, tym lepiej dla wyglądu ogrodu. Każdy trawnik nie prezentuje się zbyt dobrze po zimie, dlatego wymaga naprawienia powstałych w nim uszkodzeń oraz zapewnienia mu odpowiednich warunków do rozwoju i wzrostu.

Jak dbać o trawnik wiosną?

W pierwszej kolejności na pewno powinno się zapewnić mu dogłębną renowację. W okresie zimowym na trawie prawdopodobnie zebrało się sporo zanieczyszczeń, które trzeba usunąć, sprzątając wszelkie resztki patyczków, liści i kamieni. Posesja musi być idealnie czysta, gdyż tylko wtedy można będzie sprawdzić jej stan. Jeżeli więc na tym etapie okaże się, że na murawie doszło do pewnych uszkodzeń lub jej powierzchnia nie jest idealnie równa, trzeba będzie zająć się wyrównywaniem posesji, by perfekcyjnie dociskała ona do ziemi. Następny krok to koszenie. Trawa we wszystkich miejscach ogrodu powinna zostać przycięta na tę samą długość, a także wyczesana z ewentualnego mchu bądź zeschniętych resztek. Glebę powinno się także zasilić specjalistycznymi nawozami, by trawa i inne roślinności mogły się na niej pięknie rozwijać.

Wszystkie opisane wyżej kroki tak naprawdę dotyczą jedynie przygotowania posesji do nadejścia cieplejszych dni w roku. A przecież gdy wiosna już nadejdzie, o ogrodzie wciąż nie wolno zapominać – należy przede wszystkim systematycznie go podlewać oraz nawozić i pilnować, by żadna jego część nie uległa przesuszeniu, co jest częstym skutkiem ubocznym silnego promieniowania słonecznego.

Redakcja designudomowiony.pl