Ocieplenie podłóg i ścian to jedna z najważniejszych prac budowlanych przy przygotowywaniu nowego wnętrza. Jednak często o niej zapominamy, a skutki tego potrafią być nie lada utrudniające nam życie. Warto więc już na wstępie zastanowić się, w jaki sposób dobrze ocieplić podłogi, by nie wyjść na tym jak Zabłocki na mydle. Najlepszym, a zarazem najprostszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie do tego celu styropianu. Ale nie takiego zwykłego styropianu, lecz styropianu podłogowego. Zaraz o nim opowiemy.
Zacznijmy od ogólnej charakterystyki tego rodzaju materiału
Po pierwsze materiał ten cechuje się wysoką izolacyjnością cieplną. Oczywiście różną w zależności od rodzaju styropianu, jego grubości czy ciężaru. Ponadto, oprócz tego jest bardzo odporny na ogień oraz nie chłonie wody. Zapewnia więc suchość w naszym domu i nie przyczynia się do namnażania małych niebezpiecznych bakterii. Styropian jest bowiem odporny na mikroorganizmy – nie podlega degradacji biologicznej. Jednak wadą takiego styropianu jest niska izolacja akustyczna. Ta wada nie ma na szczęście przedłożenia, gdy bierzemy pod uwagę styropian na podłogę.
Jest to szczególny rodzaj styropianu. Dzięki tej właściwości z powodzeniem może on być wykorzystywany jako materiał do ocieplania nie tylko podłóg, ale i ścian, dachu czy nawet fundamentów. Należy zwrócić uwagę wówczas na jego pozostałe cechy szczególne tj. np. współczynnik izolacyjności termicznej. Tutaj sprawa ma się następująco – im cięższy i gęstszy styropian tym wyższy jego współczynnik izolacyjności. Dodatkowo cięższy stanie się bardziej wytrzymały i korzystać będziemy mogli z niego z powodzeniem przez długie lata.
Odpowiednia grubość
Żeby odpowiednio przygotować styropian jako materiał do ocieplania podłóg należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej grubości. Najbardziej funkcjonalna stanie się ta z 15 cm warstwą styropianu, która dodatkowo odporna będzie na wszelkiego rodzaju obciążenia. Trochę inaczej sytuacja ma się w przypadku domków piętrowych. Tam na pierwszym czy drugim piętrze skorzystać można w nieco węższej wersji styropianu tj. o grubości do 5 cm.
Odpowiednio ułożone płyty styropianowe nie tylko pomogą w ociepleniu naszego domu, ale również ograniczą przenikanie dźwięków, zwłaszcza jeśli chodzi o styropian ułożony na dachu czy piętrze. Na dobrze ułożonym styropianie położone zostają wylewki betonowe, a nich już gotowe panele czy inne wykończenie podłóg. Przedsiębiorstwa mają w swoich ofertach styropiany o różnej grubości i współczynniku izolacyjności. Nadają się one zarówno do domków jednorodzinnych, budynków użyteczności publicznej czy zakładów przemysłowych.