Jak urządzić małe mieszkanie?

Wielu ludzi żyje w małych mieszkaniach. Część z tych osób, po prostu ceni sobie minimalizm i nie potrzebuje więcej przestrzeni, a część jest ograniczona finansowo i ich budżet nie pozwala na kupno lub wynajęcie czegoś większego. Dekorując małe mieszkanie spotykamy się z różnymi problemami. Funkcjonalność czy wygląd? Minimalizm czy prawdziwy design? Na szczęście dzięki kilku sztuczkom, każdy z nas może zmaksymalizować dostępną przestrzeń i sprawić, że będzie wyjątkowa.

W takim razie jak urządzić niewielkie mieszkanie?

Nawet jeśli nasza przestrzeń jest ograniczona do jednego pokoju, pamiętajmy, żeby podzielić go na strefy. Oddzielmy aneks kuchenny stołem i kilkoma krzesłami. W ten sposób zyskamy małą jadalnię. Podczas urządzania małego apartamentu, naszymi sprzymierzeńcami będą meble wielofunkcyjne. Poza wygodą, warto zwrócić uwagę na to, żeby nasza sofa była rozkładana i miała miejsce do przechowywania pościeli. Stoliki z regulowanym blatem również świetnie się sprawdzą. Najlepiej, żeby miały kółka i dodatkową półkę na gazety. W małym mieszkaniu każdy centymetr jest na wagę złota. Jeżeli nie mamy miejsca na garderobę lub szafę, wybierzmy wieszak na ubrania. Występują w wielu kolorach i dodają wiele uroku. W kuchni powinniśmy rozważyć małą zmywarkę, która jest nie tylko wygodna, ale także pozwala na ukrycie wszystkich brudnych naczyń. Myśląc o płycie indukcyjnej lub gazowej, warto zdecydować się na dwupalnikową. Jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi kucharzami, taka wielkość zdecydowanie nam wystarczy.

Jasne wnętrza są optycznie większe, dlatego wykorzystajmy to do maksimum

Nie zasłaniajmy okien ciemnymi zasłonami i wybierzmy jasne kolory ścian. Zwróćmy też uwagę na lustra, ponieważ ich rola jest nieoceniona. Odbijają światło i tworzą iluzję większej przestrzeni. Chociaż producenci mebli są coraz bardziej pomysłowi, nie musimy opierać się wyłącznie na ich geniuszu. Bądźmy kreatywni i wykorzystajmy to co już mamy. Parapet może posłużyć nam jako półka na książki, a jeśli jest wystarczająco szeroki – miejsce do siedzenia.

Teraz kiedy już wiemy jak urządzić niewielkie mieszkanie, nie pozostaje nic innego, jak wziąć się do pracy. Przestrzeń ma być nie tylko funkcjonalna, ale także dopasowana do naszej estetyki. Jedno nie wyklucza drugiego, dlatego jeśli wykażemy się odrobiną kreatywności z pewnością osiągniemy wymarzony efekt. Małe mieszkania mają w sobie dużo uroku, a możliwości na ich aranżację jest mnóstwo. Dlatego zagospodarowanie takiej przestrzeni nie powinno stanowić żadnego problemu.

Redakcja designudomowiony.pl