Styl rustykalny nawiązuje do wiejskiego XIX wiecznego gospodarstwa, najczęściej położonego w Skandynawii. W aranżacji wnętrz pojawia się wiele drewnianych mebli, tradycyjne wzornictwo widoczne na dekoracjach, ozdobach i tkaninach oraz kolorystykę nawiązującą do natury. Drewniana podłoga i nie idealnie gładkie ściany dopełnią aranżacji. W aranżacjach dobrze sprawdzą się też wiekowe lub stylizowane meble tj. skrzynie, kufry, drewniane szafki, wiklinowe fotele bujane. Styl rustykalny lubi duże przestrzenie, dlatego doskonale sprawdzi się w dużych domach, dworach, pałacykach.
Meble w stylu rustykalnym
Podczas urządzania wnętrz w stylu rustykalnym warto kierować się prostą i naturalnymi rozwiązaniami. Meble wybierane do wnętrz rustykalnych powinny mieć prosty kształt, z reguły wykonane są z masywnego drewna. Nie sprawdzą się tutaj owalne formy, rzeźbienia, czy gięte nóżki. Warto natomiast postawić na wiklinowe fotele, krzesła, czy skrzynie.
Aranżacja wnętrz
W sypialni w stylu rustykalnym idealnie odnajdują się komody, szafy, łóżka i stoliki o solidnej i stabilnej konstrukcji i prostej formie. Warto wybrać meble z drewna sosnowego lub dębowego. W kuchni i jadalni warto zaaranżować proste, postarzane, drewniane meble. Stół jadalniany powinien mieć solidny drewniany blat oraz toczone nogi. Wykonany z kafli piec, będzie z kolei idealnym dopełnieniem rustykalnej kuchni.
Urządzając łazienkę w stylu rustykalnym, wybierzmy wannę wolnostojącą na żeliwnych nóżkach, drewnianą szafkę pod umywalkę, lustro w stylowej ramie. Dobrze sprawdzi się również drewniana drabina, jako wieszak na ręczniki. Jeśli mieszkasz w stolicy i potrzebujesz fachowej pomocy skorzystaj z porad profesjonalistów – fraza architekt Warszawa jest bardzo często wyszukiwana przez użytkowników. Dzięki temu bez problemu znajdziesz wykwalifikowanego specjalistę, który urządzi Twoje wnętrza.
Tkaniny i materiały
W rustykalnym wnętrzu pierwsze skrzypce gra drewno, najlepiej stare drewno, z widocznymi słojami. Doskonale sprawdza się jako bazowy materiał mebli, element dekoracyjny ściany. Z surowego drewna mogą być wykonane również drzwi. Popularnym elementem są również ściany i kominy obłożone starą cegłą lub kamienie, które dodają wnętrzu przytulności. We wnętrzach w tym stylu unikamy używania tworzyw sztucznych oraz chromowanych i błyszczących wykończeń. Wśród materiałów królują tkaniny w kratę, futra, len, skóra, koronki.
Kolory i tekstury
Wnętrza mieszkań zaprojektowanych w stylu rustykalnym cechuje ciemna, ale przytulna paleta barw. Kolory we wnętrzach rustykalnych nawiązują do natury. Doskonale sprawdzą się beże, kremy, jasne brązy, zielenie, szarości, ochra, czy stonowane czerwienie i pomarańcze. Jako bazowy kolor warto wybrać stonowane odcienie, a w dodatkach użyć bardziej nasyconych barw. Dla stylu rustykalnego charakterystycznym elementem są surowe ceglane ściany lub cegła pomalowana na biało.
Dodatki i dekoracje
Jako dekoracje ścian doskonale sprawdzą się lustra w drewnianej ramie, makramy, poroża, czy akcesoria wykonane z naturalnych materiałów. W dodatkach warto wykorzystać ludowe, kolorowe wzory oraz tradycyjną ornamentykę. Świeże i suszone kwiaty, wiklinowe misy, czy lniane obrusy doskonale ozdobią stół w jadalni. Kuchenne szafki i witryny warto uzupełnić ceramiką, glinianymi naczyniami i blaszanymi formami i garnkami. Jako oświetlenie doskonale sprawdzą się wiszące lampy, stylizowane na lampy naftowe.