Rośliny w domu są potrzebne

Przy aranżacji wnętrz często zapominamy, że w domu są nam potrzebne też rośliny. Nie tylko dopełniają nam wystroju pokoju, kuchni czy korytarza, ale też produkują tlen i tak potrzebną w okresie grzewczym wilgoć.

Obowiązek

Rośliny w domu to też dla nas obowiązek, bo nie wystarczy je tylko postawić, trzeba też je pielęgnować. Podlewać w zależności od potrzeb na różne sposoby – korzeniowo prosto do doniczki, w podstawek, by roślina sama dozowała sobie wilgoć czy spryskując jej liście. Rośliny w domu wymagają więc naszej uwagi. Musimy pamiętać, by zapewnić im dobre miejsce do wzrostu, czyli odpowiednio dostosować do ich potrzeb naświetlenie i temperaturę.
Rośliny w domu to też piękna ozdoba zwłaszcza, kiedy zakwitają pięknymi, barwnymi kwiatami, które żyją po kilka dni, a czasami po kilka tygodni. Jeśli do pięknej (najczęściej) zieleni liści i koloru kwiatu dodamy odpowiednią doniczkę lub osłonkę, zyskujemy wspaniały efekt. Cieszy on nie tylko oczy, ale też sprawia, że powietrze w naszym mieszkaniu staje się czystsze (są specjalne gatunki kwiatów – np. skrzydłokwiat, które oczyszczają powietrze wewnątrz pomieszczenia z nagromadzonych tam toksyn) i bardziej przyjazne do oddychania – tu w grę wchodzi też jego wilgotność.

Właściwości kwiatów

Pamiętajmy więc, by dbać codziennie o nasze domowe rośliny, bo odwdzięczą się nam w sposób, który nie będzie może dla nas namacalny, czy widoczny gołym okiem, ale zyskamy lepsze powietrze. Rośliny w domu to swoisty katalizator. filtrują dla nas powietrze, dzięki czemu one uzyskują potrzebne dla swojego wzrostu mikroelementy, a my czyste powietrze i więcej tlenu. Ilości tlenu uzyskane z roślin pokojowych może nie są zawrotne, ale i tak się dla nas przydają,
Musimy jednak pamiętać o tym. że nie wszystkie rośliny mogą być dla nas korzystne ze względu np. na trujące kwiaty czy liście lub emitowane substancje toksyczne. Kupując więc kwiaty, obok walorów estetycznych, musimy też zwracać uwagę na ich właściwości, by rośliny w domu były dla nas pomocne i nie sprawiały nam lub naszym zwierzętom problemów zdrowotnych.
Najczęściej jednak rośliny w domu stosujemy jako ozdoby i za takie je uważamy, nie zwracając uwagi, że one tak naprawdę żyją wokół nas. Nie przemówią do nas, jedynie pokazują nam swoją kondycję poprzez wygląd – zwieszone liście, ich kolor, ususzone kwiaty. Pamiętajmy więc, by sprawdzać co jakiś czas jak się mają. Jeśli jest to dla nas problem, dla odpowiednich gatunków możemy zastosować też automatyczne zraszacze, które wspomogą nas w codziennej pielęgnacji.

Redakcja designudomowiony.pl