Dla posiadacza ogrodu prace w jego obrębie stają się nie tylko obowiązkiem, ale niejednokrotnie również pasją. Wbrew pozorom, pielęgnacji wymagają nie tylko kwiaty, ale również drzewa i krzewy. Każde drzewo osiąga swój wiek, w którym zaczyna odrzucać niepotrzebne gałęzie i przestaje rosnąć. Cięcie wysokich drzew wymaga specjalistycznej wiedzy i zaopatrzenia się w odpowiednie narzędzia. Do zadania należy podejść rozważnie, ponieważ każda ingerencja w strukturę drzewa naraża je na odbudowę korony, a to może odbywać się poprzez redukcję systemu korzeniowego.
Przycinanie drzew cały rok
Zarówno drzewa iglaste, jak i liściaste można przycinać przez cały rok. Bezpieczniej jednak dokonać cięcia w okresie bezlistnym. W tym czasie możliwy jest najlepszy ogląd struktury korony drzewa. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły – brzozę, grab i klon przycina się od czerwca do września, orzech, orzesznik i skrzydłoorzech – pomiędzy 15 lipca a 15 sierpnia. Kwitnące gatunki drzew należy przycinać po zakończeniu kwitnienia. Trzeba również pamiętać o tym, że nie wykonuje się cięcia w okresie lęgowym ptaków.
Przycinanie wysokich drzew iglastych wymaga odpowiedniego przygotowania, ponieważ obcinanie ich czubków jest bardzo ryzykowne. W miejscu cięcia należy przytwierdzić tyczkę do pnia drzewa i przywiązać do niej nowo rosnące gałęzie. Dobrze jest też zmienić kierunek wzrostu najdłuższych gałęzi. Aby to uczynić, należy przyciąć je do pierwszego pędu i skierować go na zewnątrz. Takie działanie spowoduje, że roślina będzie mniejsza, a pokrój drzewa zachowany. Przycinanie formujące najbardziej przyda się świerkom i choinom. Nie służy natomiast jodłom, które naturalnie zachowują odpowiedni kształt. Jeśli chodzi o drzewa liściaste, dobrym pomysłem będzie przerzedzenie ich korony. W tym celu przycina się wszystkie pędy grubości do 10 cm, wyrastające bezpośrednio z pnia oraz usuwa gałęzie w zagęszczeniu korony.
Narzędzia do przycinania
Niezbędnymi do przycinania wysokich drzew z pewnością będą sekatory, nożyce, podkrzesywarki, piły czy inne narzędzia na wysięgnikach teleskopowych. Gdy te okażą się niewystarczające, trzeba sięgnąć po drabinę, a w niektórych przypadkach skorzystać nawet z podnośnika.
Istotne jest, aby przycinanie drzew odbywało się za każdym razem zgodnie z prawem, ponieważ takie zabiegi podlegają odpowiednim regulacjom. Przycinanie drzew posiada walory nie tylko estetyczne, ale również pielęgnacyjne. Ważną czynnością po zakończeniu cięcia jest zasklepienie rany drzewa specjalnym preparatem dostępnym w każdym sklepie ogrodniczym. Takie działanie zapobiega wnikaniu bakterii i grzybów, a co za tym idzie – chroni drzewo przed chorobami.