Prace na działce budowlanej

Budowa domu zazwyczaj wiąże się z nakładem ogromnej ilości czasu, pracy i pieniędzy. Jednak jest to inwestycja na długie lata, z której mogą korzystać nawet kolejne pokolenia.

Jednak od czego zacząć te prace?

Zazwyczaj prace związane z budową rozpoczyna się od skompletowania wszystkich dokumentów i niezbędnych pozwoleń, które umożliwią nam rozpoczęcie budowy zgodnie z prawem. Kiedy mamy już komplet dokumentów możemy zabierać się za prace na działce. Przygotowanie gruntu pod budowę powinny zacząć się od wyrównania terenu, usunięcia wierzchniej warstwy gleby, kamieni i ewentualnych śmieci. W tym celu najlepiej sprawdzi się koparka, której wynajęcie nie będzie stosunkowo drogie, a bardzo usprawni pracę. Dodatkowo, jeżeli zajdzie potrzeba usunięcia większej ilości gleby, trzeba będzie wynająć również samochód, który wywiezie zbędny materiał. W trakcie pracy ważne jest również sprawdzenie czy teren działki nie zapada się pod naciskiem maszyn. Jeśli tak się dzieje, to jedynym rozwiązaniem jest zakup kruszywa i utwardzenie nim terenu działki.

Ogrodzenie terenu

Ponadto przed rozpoczęciem prac na działce, ważne jest, aby teren budowy ogrodzić. Pierwsze ogrodzenie najlepiej wykonać z tanich materiałów, ponieważ w trakcie budowy coś może się uszkodzić. Takie ogrodzenie może zostać wymienione po zakończeniu budowy na porządniejsze i ładniejsze, jednak w trakcie prac ma pełnić funkcję zabezpieczająca przed wejściem osób niepowołanych na plac budowy.
Kolejnym elementem jest wykopywanie ziemi pod fundamenty. Jest to etap bardzo istotny dla dalszej budowy. Dlatego po wykopaniu ziemi i przed wylaniem fundamentów warto jest zasięgnąć opinii specjalisty, czy wszystko zostało wykonane zgodnie z planem domu. Dodatkowo nie należy tych prac wykonywać w czasie opadów deszczu, ponieważ ziemia może się osuwać, co będzie wydłużało pracę koparki i zwiększało niepotrzebne koszty. Ponadto jeżeli na terenie, gdzie ma stanąć dom, znajdują się obecnie jakieś drzewa lub krzewy, należy je usunąć. Jednak zanim to zrobimy konieczne jest uzyskanie informacji i odpowiednich pozwoleń.
Dobrym pomysłem jest również przygotowanie w dogodnym miejscu powierzchni do składowania materiałów budowlanych. Przyda się również blaszana wiata, w której można będzie schować sprzęt przed deszczem. Warto również zadbać o miejsce do odpoczynku dla pracowników, a więc kilka plastikowych krzeseł i stolik będzie idealnym rozwiązaniem.
Zatem jeśli miejsce pod fundamenty zostało odpowiednio przygotowane to można rozpoczynać budowę domu, który w przyszłości będzie ostoją dla całej rodziny.

Redakcja designudomowiony.pl