Czym jest piec elektryczny?
Piece elektryczne działają na tej samej zasadzie co tradycyjne kotły gazowe, różnią się natomiast zasilaniem. Podczas gdy tradycyjny kocioł gazowy wykorzystuje gaz do podgrzewania wody, piec elektryczny podgrzewa gorącą wodę dla systemu grzewczego za pomocą energii elektrycznej. To sprawia, że piece elektryczne są idealnym rozwiązaniem dla domów, które nie mają dostępu do sieci gazowej lub mają ograniczenia dotyczące kotłów gazowych, jak np. budynki zabytkowe lub kawalerki.
Piece elektryczne są często montowane w nowo budowanych domach i mieszkaniach, ponieważ są tańsze w instalacji i utrzymaniu. Również, w przeciwieństwie do gazu, oleju lub LPG, piece elektryczne nie emitują dwutlenku węgla podczas pracy, więc są postrzegane przez wielu jako bardziej przyjazne dla środowiska. Piec elektryczny centralnego ogrzewania może być zainstalowany do gorącej wody zarówno dla systemu grzewczego jak i ciepłej wody użytkowej. Jednak kotły elektryczne mogą mieć ograniczenie co do ilości ciepłej wody użytkowej, którą mogą wytworzyć natychmiast, dlatego często stosuje się pośredni zasobnik, zwłaszcza jeśli w domu znajduje się wanna.
Jakie są korzyści z elektrycznego centralnego ogrzewania?
Wydajność energetyczna. Jedną z największych zalet elektrycznego centralnego ogrzewania w porównaniu z klasycznymi systemami centralnego ogrzewania jest efektywność energetyczna. W każdym prawdziwie centralnym systemie ogrzewania, woda jest podgrzewana w centralnym kotle i pchana wokół domu do każdego grzejnika poprzez system rur. Jest to nieuchronnie nieefektywne, ponieważ w czasie, gdy woda dociera do każdego grzejnika, znaczna ilość ciepła jest tracona przez rury – dostarczając ciepło tam, gdzie nie jest ono potrzebne. Tradycyjna sieć centralnego ogrzewania ma również tę wadę, że trzeba aktywować cały system, jeśli chce się użyć jednego grzejnika – więc zużywa się znacznie więcej energii niż jest to naprawdę potrzebne, jeśli chce się ogrzać tylko jedno pomieszczenie.
Ponieważ grzejniki elektryczne i grzałki działają niezależnie, elektryczne systemy grzewcze nie mają żadnej z tych wad. Każdy moduł grzewczy może być aktywowany niezależnie, więc ogrzewanie pojedynczych pomieszczeń jest nie mniej wydajne niż ogrzewanie całego domu. Ponieważ grzejniki po prostu podłącza się do najbliższego gniazdka, a nie ogrzewa z rozległej sieci rur, przestrzeń między grzejnikami a ich źródłem zasilania jest minimalna.
Tania instalacja i konserwacja
Elektryczne ogrzewanie centralne łatwe w utrzymaniu i tanie w instalacji. Wiele z produktów ogrzewania elektrycznego nadaje się do samodzielnej instalacji: wystarczy przykręcić je do ściany i podłączyć do zwykłego gniazdka. Bez kotła lub jakiegokolwiek innego elementu spalania wewnętrznego nie ma absolutnie żadnego ryzyka związanego z tlenkiem węgla, więc system ogrzewania elektrycznego nie będzie wymagał regularnego serwisowania; a bez rur lub wody w systemie nie ma ryzyka wycieków i nigdy więcej nie trzeba będzie odpowietrzać kaloryfera.
Sterowanie ogrzewaniem elektrycznym
W elektrycznym systemie centralnego ogrzewania każdy grzejnik wyposażony jest we własny precyzyjny termostat, który dokładnie oblicza wymaganą moc cieplną w każdym pomieszczeniu. Grzejniki elektryczne są w stanie utrzymać temperaturę w pomieszczeniu z dużą dokładnością i mogą być programowane co do godziny, co daje niezrównaną kontrolę nad ogrzewaniem. Możliwość indywidualnego sterowania grzejnikami daje jeszcze większe możliwości precyzyjnego dostrojenia ogrzewania. Dzięki szczegółowemu programowaniu ustawienie harmonogramu ogrzewania dla każdego pomieszczenia, precyzyjnie dostosowanego do potrzeb stylu życia jest bardzo łatwe.