Jak działają i gdzie są stosowane czujniki temperatury?

Wykorzystanie czujników temperaturowy we współczesnych systemach elektrycznych i elektronicznych jest bardzo szerokie. Możemy znaleźć je chociażby w lodówce, klimatyzacji domowej, w chłodniach przemysłowych, w sterowniku pieca centralnego ogrzewania i tak dalej. Czujniki temperatury działają na różne sposoby i ważne jest by dostosować je do układu elektrycznego lub elektronicznego, w którym mają pracować. W innym przypadku mogłoby dojść do uszkodzenia tego rodzaju podzespołów, a to spowodowałoby nieprawidłowe wskazanie odczytu temperatury i potencjalne przegrzanie innych elementów.

Sposób działania

Na początku warto poznać sposób działania czujników ciepła. Są to bardzo proste urządzenia, których celem jest zamiana wartości temperatury cieczy lub gazu na odpowiedni sygnał elektryczny. Ten może być napięciowy (częściej stosowany) lub prądowy (rzadziej wykorzystywany, aczkolwiek dokładniejszy). Czujniki temperatury następnie przekazują go przewodami elektrycznymi do urządzenia, które ma za zadanie go odczytać. Może to być prosty wskaźnik, który po prostu informuje nas o temperaturze danego medium. Częściej jednak sygnał trafia do sterownika elektronicznego, który interpretuje tą informację i na jej podstawie zarządza odpowiednie działania. Bardzo istotne jest dobranie odpowiedniego typu czujnika do występujących temperatur oraz zakresu napięć pomiarowych, które panują po stronie elektrycznej układu. Gdy wymieniamy czujniki temperatury na inne, na przykład po uszkodzeniu, niezmiernie istotne jest by zachować te parametry na identycznym lub możliwie najbardziej zbliżonym poziomie. Ofertę czujników przejrzeć można w sklepie internetowym producenta – https://www.czaki.pl/kategoria-produktu/czujniki-temperatury/.

Miejsca zastosowania

Badanie temperatury różnych mediów jest wymagane do poprawnej pracy wielu urządzeń. Wobec tego wszędzie w naszym otoczeniu możemy znaleźć mnóstwo czujników temperaturowych. Znajdują się na przykład w każdej domowej lodówce, która posiada elektroniczne sterowanie. Dzięki nim możliwa jest precyzyjna regulacja siły chłodzenia, a także zamrażania. Sensory znajdziemy również w klimatyzacji, gdzie ich zadanie jest identyczne. Nie można zapomnieć o samochodach osobowych, gdzie mają one za zadanie badać między innymi temperaturę silnika, płynu chłodzącego, nierzadko także spalin. Jeżeli posiadamy domowy grzejnik, którym możemy dogrzać wybrane pomieszczenia, to nad bezpieczeństwem jego pracy także czuwają tego typu podzespoły. W razie przekroczenia krytycznej temperatury urządzenie zostaje wyłączone, co zapobiega przegrzaniu. Czujników temperatury nie może zabraknąć między innymi do pomiaru ciepłoty wody wylotowej i wlotowej do kotła, a także wody znajdującej się w zbiorniku C.W.U.

Redakcja designudomowiony.pl