Skandynawski design – 3 pomysły na przytulne mieszkanie

Skandynawski styl w urządzaniu wnętrz jest wyjątkowy. Pokochali go mieszkańcy każdego miejsca na świecie. Jak urządzić wnętrze w tym stylu? Czy istnieją uniwersalne przepisy na uzyskanie aranżacji w typie scandi? Poniżej 3 krótkie przepisy na to, jak sprawić, aby nasze mieszkanie było po skandynawsku przytulne i piękne!

Natura na pierwszym miejscu

Styl skandynawski w urządzaniu wnętrz bazuje na licznych nawiązaniach do natury. Urządzając mieszkanie w tym stylu postawmy na jasne obicia i tkaniny: lniane lub jutowe obrusy na stołach, wełniane pledy lub lniane zasłony. Mogą być utrzymane w jednolitych, pastelowych barwach lub wzmocnione geometrycznymi wzorami. W połączeniu z roślinami drewnianymi akcentami oraz ścianami utrzymanym w jasnych kolorach, elementy tego typu pomogą nam uzyskać bardzo przyjemne, nieprzytłaczające i pozwalające odpocząć wnętrze. Pamiętajmy przy tym, aby do każdego stonowanego wnętrza dodać choć jeden wyraźniejszy dodatek, który doda aranżacji nieco pazura. Takie ciekawe, wyraziste dodatki, które długo zapadają w pamięć, oferuje każdy dobry skandynawski sklep.

Postaw na proste, funkcjonalne meble

Jednym z pomysłów na to, jak „ograć” skandynawski design i stworzyć niesamowity klimat Północy w naszym mieszkaniu, to postawienie na dobór odpowiednich mebli. Powinny być to minimalistyczne meble, najlepiej z drewna, wykonane bez nadmiaru ozdób. Jasne kanapy, stoły z dużymi drewnianymi blatami, lampy z abażurami „zmiękczającymi” światło – to właśnie kluczowe elementy, tworzące podwaliny salonu lub jadalni w stylu skandynawskim. Jeśli dodamy do tego minimalistyczne dodatki do mieszkania, a także miękkie koce i zasłony wykonane z naturalnych materiałów i świeczki, uzyskamy piękne, przytulne wnętrze. Warto zadbać o to, aby meble w mieszkaniu lub w domu urządzonym we wnętrzu w stylu minimalistycznym ściśle odpowiadały potrzebom mieszkańców. Nie powinni być ich zbyt wiele. Skandynawski design nie znosi przepychu i nadmiaru. Unikajmy stawiania zbędnych ozdób w każdym miejscu. W mieszkaniach we wnętrzach minimalistycznych liczy się przestrzeń, światło, poczucie przestronności.

Rodzinna atmosfera

Domy i mieszkania urządzone w stylu skandynawskim często podobają nam się tak bardzo nie tylko ze względu na wysmakowany design. Tak naprawdę to, co można poczuć wchodząc do mieszkania urządzonego we wnętrzu w stylu skandynawskim to rodzinna, ciepła atmosfera. Jeśli sami chcemy wytworzyć taką w urządzanych przez siebie czterech ścianach, spróbujmy na początek określić główne miejsce spotkań mieszkańców domu. W wielu przypadkach jest to salon – tutaj członkowie rodziny wypoczywają na kanapie, wpatrując się w kominek, korzystając z książek,laptopów lub oglądając telewizję. Pomocne w tworzeniu salonu w stylu skandynawskim będą bardzo miękkie i rozłożyste kanapy z miękkimi poduszkami, lampy dające ciepłe światło, a także kamienne i drewniane dodatki.

Jeśli centrum naszego domu jest kuchnia, ustawmy w niej rozłożysty stół z krzesłami wyposażonymi w miękkie obicia. Nad stołem rozwieśmy nierażące w oko lampy, a wokół powieśmy obrazki, które przywołują miłe wspomnienia. W pobliżu ustawmy proste naczynia i inne akcesoria pomocne w spożywaniu posiłków.

Podsumowanie

Jak widać, pomysłów na wnętrze w stylu skandynawskim może być wiele. Warto pamiętać, aby przy realizowaniu naszych aranżacyjnych założeń wkładać w pracę dobre nastawienie oraz urządzać mieszkanie z myślą o komforcie osób, które będą z niego korzystać.

Redakcja designudomowiony.pl