Naturalne preparaty na szkodniki

Chemiczne środki, wypełnione całą masą zbędnych substancji, mogą szkodzić wszystkim – zarówno ludziom, jak i samej naturze. Nie warto używać ich w ogrodzie. Oczywiście każdy stara się zabezpieczyć swoją posesję przed atakami przeróżnych szkodników, ale wbrew pozorom do tego celu można wykorzystać całkowicie bezpieczne środki. A jak wykonać takie naturalne preparaty na szkodniki? Oto kilka najlepszych sposobów.

Naturalne preparaty

Takich preparatów wbrew pozorom nie trzeba nawet wykonywać, ponieważ równie dobrą barierę ochronną przed szkodnikami stworzą poszczególne gatunki roślinności. Jeżeli więc w ogrodzie widać ślady działania niechcianych gości, zamiast od razu sięgać po chemiczne substancje opryskujące, lepiej skorzystać z tego, co oferuje sama Matka Natura. Niektóre rośliny potrafią fantastycznie poradzić sobie z odstraszeniem szkodników. Przeważnie polega to na tym, że wydzielają specyficzne substancje o silnym zapachu, który jest dla szkodników na tyle nieprzyjemny, że muszą one od niego uciekać. Przykłady? Marchew warto na przykład posadzić razem z cebulą, której zapach odstrasza szkodniki żerujące na pomarańczowych warzywach. Z kolei taki czosnek jest dość uniwersalnym odstraszaczem. Mało które szkodniki tolerują jego zapach, dlatego warto posadzić go w różnych częściach ogrodu.

Zioła i chwasty

Jeżeli jednak domownicy nie mają już miejsca na posadzenie kolejnych gatunków roślinności, mogą sami stworzyć bezpieczne i naturalne preparaty na szkodniki, wykorzystując do tego celu różnego rodzaju zioła i chwasty. Z całą pewnością nie zaszkodzą one posesji. Do wykonania tego rodzaju preparatów warto wykorzystać m.in. czosnek, ale też cebulę oraz mniszek lekarski, którego wyciąg ma silny i odstraszający szkodniki zapach. Z tego rodzaju ziół i chwastów dość łatwo da się stworzyć zarówno wyciągi i wywary, jak i specjalistyczne gnojówki. Oczywiście aby metoda okazała się skuteczna, ogród należy opryskiwać regularnie. Jednorazowa akcja na pewno nie okaże się wystarczająca. Zaleca się, by przestrzenie narażone na ingerencję szkodników spryskiwać latem i wiosną przynajmniej raz w tygodniu. Lepiej zapobiegać, niż później walczyć z niechcianymi gośćmi.

Istnieje także świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą tracić czasu na samodzielne wykonywanie naturalnych środków odstraszających lub sadzenie specjalistycznych gatunków roślinności. Otóż w tym momencie nawet w sklepach ogrodniczych można znaleźć w stu procentach naturalne preparaty na szkodniki. Są one droższe od tych chemicznych, ale za to ułatwiają życie.

Redakcja designudomowiony.pl