Jak wybrać łóżko do sypialni?

Łóżko stanowi najważniejszy element wyposażenia sypialni. Od prawidłowo dopasowanego mebla zależy komfort snu domowników. Czym więc kierować się, wybierając łóżko do sypialni? Przeczytaj sprawdzone porady.

  1. Długość, szerokość i wysokość, czyli wymiary łóżka
  2. Metalowe czy drewniane łóżko?

Długość, szerokość i wysokość, czyli wymiary łóżka

Najważniejszym parametrem jest wielkość łóżka. Powinno ono być dopasowane wymiarami do liczby, wzrostu oraz wagi osób, które będą z niego korzystały. Inne modele są wymagane w przypadku osób śpiących pojedynczo, a inne dla par. Dla jednej osoby odpowiedni model to łóżko o szerokości przynajmniej 80 cm, z kolei dla dwóch – minimum 140 cm. Należy pamiętać, że im większa jest szerokość łóżka, tym spanie w nim jest bardziej komfortowe. W przypadku użytkowników o wzroście do ok. 180 cm wystarczające będą standardowe modele o długości 200 cm. W przypadku osób wyższych lepszym rozwiązaniem są modele dłuższe.

Ważnym parametrem jest również wysokość łóżka. Dla osób w pełni sił, które nie mają problemów z kolanami czy kręgosłupem, odpowiednim rozwiązaniem są łóżka o dowolnej wysokości, również te bardzo niskie. Z kolei dla osób starszych i cierpiących na rozmaite schorzenia związane z kręgosłupem czy kolanami, lepsze są modele wyższe, o wysokości posłania wynoszącej nawet do 70 cm. Dzięki temu osoby starsze lub cierpiące na trudności w poruszaniu się nie będą miały problemów z wejściem do łóżka, a także z zejściem z mebla.

Metalowe czy drewniane łóżko?

Kolejną istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę, decydując się na zakup łóżka, jest materiał wykonania ramy. Od niego zależy bowiem trwałość i wytrzymałość mebla. Najlepszym rozwiązaniem są modele wykonane z dobrej jakości drewna. Drewniane łóżko cechuje się nie tylko wysoką stabilnością i solidnością, ale również estetycznym wyglądem. Do najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji mebli drewnianych należą: dąb, buk i sosna. Wszystkie te gatunki mają liczne zalety. Najbardziej wytrzymałym drewnem jest dębina, wyróżniająca się długowiecznością i odpornością na uszkodzenia. Wysoką solidnością może się też poszczycić drewno bukowe, cechujące się ponadto zazwyczaj niższą ceną niż dębina. Drewno sosnowe sprawdzi się natomiast świetnie jako materiał na łóżko dla alergików. Surowiec ten posiada właściwości elektrostatyczne, które hamują wirowanie kurzu w pomieszczeniu, w którym się znajdują.

Alternatywnym wyborem są łóżka wykonane z płyty MDF. Charakteryzują się z pewnością bardziej korzystną ceną oraz dobrą jakością, która pozwala na wygodne korzystanie z łóżka przez długi czas. Do wnętrz nowoczesnych sprawdzą się też łóżka o ramie metalowej.

Redakcja designudomowiony.pl