Pomysły na dekoracje stołu – Kreatywne pomysły na aranżacje

Dekoracja stołu to nie tylko kwestia estetyki, ale również sposób na stworzenie wyjątkowej atmosfery podczas spotkań, uroczystości czy codziennych posiłków. Warto przygotować na daną okazję nasz stół. Dekoracja stołu może być różna. Wszystko zależy, od tego, na jaką okazję planujemy zrobić uroczystość. W tym artykule podzielimy się kilkoma pomysłami na dekorację stołu, które zainspirują Cię do tworzenia pięknych i niezapomnianych ustawień.

Minimalistyczna elegancja – Styl Skandynawski

Styl skandynawski charakteryzuje się prostotą, funkcjonalnością i naturalnością. W przypadku dekoracji stołu oznacza to wybór jasnych, neutralnych kolorów i minimalistycznych form. Dla tego stylu charakterystyczne są drewniane akcesoria, takie jak drewniane podstawki pod talerze czy naturalne tkaniny w odcieniach bieli i szarości.

Rustykalna Idylla – Sielski urok wsi

Jeśli chcesz stworzyć rustykalną i sielską atmosferę, postaw na elementy nawiązujące do życia na wsi. Drewniane stoły, lniane bieżniki, kwiatowe motywy i ceramika w naturalnych kolorach doskonale oddadzą ten klimat. Dodatkowo, możesz użyć roślin doniczkowych, by wprowadzić świeżość i naturę na stół.

Ekskluzywna klasyka – Kształty i srebro

Dla wielbicieli klasyki i elegancji doskonałym wyborem jest ekskluzywna aranżacja stołu. Wybierz zdobione porcelanowe talerze, kryształowe szkło oraz srebrne akcesoria. Dodaj bieżnik ze zdobionym haftem lub koronkową serwetkę. Zdobienia w postaci kwiatów, kryształów i złotych akcentów podkreślą wytworność wnętrza.

Kwiatowa sielanka – Naturalne dekoracje

Kwiaty są zawsze modnym elementem dekoracji stołu. Możesz umieścić wazon z ciętymi kwiatami w centrum stołu lub wykorzystać pojedyncze kwiaty w małych wazonikach rozłożonych po stole. Dodatkowo, kwiaty można umieścić również na talerzach jako delikatny akcent.

Cała dawka inspiracji – Świąteczny stół

Jeśli to będzie kolacja wigilijna, to dobrze by było, aby nasz stół miał bożonarodzeniowe akcenty. Zaczynając od obrusu, to ładnie wygląda kolor śnieżnobiały, zielony, bądź czerwony. Można także dostać obrus, na którym będą dodatkowo narysowane świąteczne akcenty jak święty Mikołaj, czy renifery. Na środku stołu można postawić ozdobne świece w zbliżonych kolorach co do obrusu. Przeważnie stawia się czerwone bądź złote świece.

Dekoracja stołu to także zastawa. Są specjalne zestawy talerzy na Boże Narodzenie. Jeśli zaś chodzi o zastawę świąteczną, to warto jest umieścić wazę na samym środku stołu, aby ładnie komponowała się z talerzami, które będą rozstawione po bokach.

Dodatkowym świątecznym akcentem, który może się pojawić na stole, są specjalne woreczki, do których wkłada się sztućce. Takie woreczki najczęściej mają na końcu czapeczkę świętego Mikołaja, bądź narysowaną bombkę, czy uszy renifera.

Ważnym elementem w dekoracji stołu są też serwetki. Tutaj także mamy ogromny wybór świątecznych serwetek. Oprócz tego, że serwetki mogą być także w renifery, czy bombki to dodatkowo możemy dobrać je pod kolor zastawy naszego stołu, tak aby wkomponowały się w nasz wystrój.

Stół Wielkanocny – Jakie elementy mogą się na nim znaleźć?

Inaczej będzie wyglądał nasz stół, jeśli to będą święta Wielkanocne. Wtedy zamiast dominujących czerwonych, białych i złotych kolorów będzie królował żółty i zielony. W przypadku świąt Wielkiejnocy obrus będzie posiadał akcenty z króliczkami, czy pisankami. Zastawa do stołu także zmieni się na Wielkanocne ozdoby. Serwetki zmienią się takie, na których będą przeważnie pojawiać się króliki, czy baranki.

Aranżacja stołu ma ogromne możliwości, wszystko zależy od tego, jakie mamy pomysły na jego udekorowanie oraz możliwości. Warto jeszcze dodać, że na przykład stół drewniany sam wygląda na tyle pięknie, że może być przygotowany bez żadnego obrusu. Wtedy ewentualnie możemy położyć tylko jakieś podkładki pod nasze talerze w celu ochrony przed poplamieniem.

Dekoracja stołu to szansa na wyrażenie swojej kreatywności i stworzenie wyjątkowej atmosfery podczas różnych okazji. Czy jest to codzienne śniadanie z rodziną, spotkanie ze znajomymi czy święta w gronie najbliższych. Niezależnie od okazji, pamiętaj, że detale mają ogromne znaczenie więc warto eksperymentować i twórzyć przestrzenie, które będą zachwycać gości i dodawać uroku każdej okazji.

Redakcja designudomowiony.pl