Które byliny zimujące w gruncie warto wybrać?

Byliny to rośliny wieloletnie, znane ze swojej długowieczności. Niektóre gatunki ozdabiają ogród nawet kilkadziesiąt lat, dlatego stanowią rdzeń ogrodowych kompozycji i znakomite tło dla mniej trwałych gatunków jednorocznych lub dwuletnich. Wśród szerokiej oferty bylin można znaleźć gatunki kwitnące, zimozielone, a także trawy ozdobne. Które byliny zimujące w gruncie warto wybrać?

Byliny nieprzerwanie królują w ogrodach i przydomowych posesjach głównie ze względu na mało kłopotliwą uprawę. W przeciwieństwie do gatunków jednorocznych nie wymagają odnawiania nasadzeń, gdyż po zimowym spoczynku odradzają się na nowo z kłączy lub cebulek znajdujących się w gruncie. Poniżej kilka oryginalnych i mniej popularnych propozycji roślin wieloletnich, które warto zasadzić w ogrodzie.

Byliny wieloletnie zimujące w gruncie

1. Słonecznica nubijska

Gatunek, który doskonale sprawdzi się nawet na mało żyznych glebach. Świetny jako ozdoba skalniaków, szczelin między kamieniami i miejsc narażonych na intensywne nasłonecznienie. Jest sukulentem, dlatego dobrze znosi suszę, a zbyt obfite nawadnianie grozi gniciem korzeni, a następnie całej części naziemnej. W czasie mroźnych zim wymaga okrycia liśćmi lub gałązkami iglaków.

Słonecznica kwitnie od czerwca do końca sierpnia. Jest niewysoką byliną, osiągającą do 10 cm wysokości. Najefektowniej wygląda sadzona po kilka egzemplarzy, zadarniając podłoże przybiera formę radosnego, żółtego dywanu kwiatów przypominających stokrotki i otwierających się w słońcu.

2. Dąbrówka rozłogowa Chocolate Chip

Zjawiskowa bylina okrywowa, która sprawdzi się na skarpach, w otoczeniu oczek wodnych, na skalniakach i obwódkach rabat. Jej największą zaletą są urocze, drobniutkie kwiatuszki o intensywnie niebieskim wybarwieniu oraz zimozielone liście zebrane w rozety. Posadzona w większej ilości tworzy zwarte kępy o wysokości do 15 cm. Rozrasta się bardzo szybko.

Dąbrówka rozłogowa Chocolate Chip preferuje stanowiska słoneczne lub delikatnie zacienione oraz próchnicze, wilgotne podłoże. Kwitnie od kwietnia do przełomu czerwca i lipca.

3. Żurawka krwista

Oryginalna bylina, której ozdobą są maleńkie, dzwonkowate, czerwone kwiatostany. Warto również wspomnieć o zimozielonych liściach, które nawet zimą przystroją rabaty. Roślina nadaje się jako pierwszoplanowa dekoracja ogrodu, ale równie dobrze sprawdzi się uprawiana w pojemnikach i donicach. Co ciekawe, jest jedną z niewielu roślin, które mogą rosnąć w sąsiedztwie orzecha włoskiego.

Żurawka najlepiej rośnie w próchniczym, żyznym i lekko wilgotnym podłożu, na stanowiskach półcienistych. Rośnie na wysokość do 50 cm, a okres kwitnienia przypada pomiędzy majem a lipcem.

4. Hosta Sting

Elegancka i bardzo ozdobna bylina, której sztywne, zielone liście ozdobione białą mozaiką, tworzą atrakcyjne kobierce. Co więcej, w lipcu roślina zakwita lawendowymi kwiatami, które utrzymują się do końca sierpnia.

Hosta Sting najlepiej czuje się w półcieniu, ale poradzi sobie również na stanowisku słonecznym, które powinno sprzyjać lepszemu uwidocznieniu wzorów na liściach. Nie wymaga cięcia, nie jest kłopotliwa w uprawie, a ponadto – jest odporna na żerowanie ślimaków!

 

Wszystkie wymienione byliny zimujące w gruncie, i wiele innych, znajdziesz w internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol.

 

 

 

Redakcja designudomowiony.pl