Fotel biurowy – jaki wybrać?

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach coraz więcej czasu spędza się przy komputerze. Przyczynia się to do zwiększonej częstotliwości występowania schorzeń wynikających z długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Bezsprzecznie największy wpływ na komfort pracy przy komputerze jest fotel. Ciężko jest jednak wybrać odpowiedni fotel biurowy, który będzie zarówno funkcjonalny, jak i estetyczny. Przy wyborze krzesła do biurka należy zwrócić uwagę na szereg elementów, każdy z nich może mieć istotny wpływ na komfort i bezpieczeństwo pracy. Fotel ma za zadnie zapewnić utrzymanie bezpiecznej postawy ciała, która wyeliminuje długotrwałe napięcie tych samych grup mięśniowych. Nadmierne napięcie mięśni prowadzi do wystąpienia dolegliwości bólowych, co znacznie obniża komfort pracy. Ponadto nieprawidłowo dobrany fotel może utrudniać utrzymanie prawidłowego krążenia krwi w kończynach dolnych, co może się wiązać z wystąpieniem licznych chorób.

Jak powinien wyglądać fotel biurowy?

Fotele na kółkach, obrotowe, z regulacją wysokości i podłokietnikami są już standardem w biurach. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Powinien on również posiadać możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Czy wiesz, że przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 centymetrów od podłoża? Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę jest oparcie w krześle. Służy ono odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Pamiętaj, że jeśli je źle dobierzesz to może to spowodować pojawienie się krzywizny kręgosłupa. Oparcie powinno być też dobieranie mając na uwadze wzrost osoby, która będzie go używała.

Podłokietniki – do nich również należy przykuć uwagę

Podłokietniki mają za zadnie ustabilizować i odciążyć dłonie. Są one niezwykle użyteczne dla osób, które spędzają długie godziny na pisaniu na klawiaturze. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup fotela z możliwością regulacji wysokości podłokietników w zakresie 19-25 cm nad siedziskiem. Materiał, z jakiego fotel został wykonany jest także istotny. Zwykle do wyboru jest skóra, tkanina oraz plastik. Każdy z nich ma zarówno plusy, jak i minusy. Skóra oraz materiały plastikowe najłatwiej jest utrzymać w czystości, ale za to utrudniają odprowadzanie ciepła. Fotele wykonane z różnego rodzaju tkanin są lepiej wentylowane jednak utrzymanie ich w odpowiedniej czystości jest znacznie trudniejsze. Materiał należy dobrać do swoich osobistych preferencji.

Redakcja designudomowiony.pl