Home / Wentylacja / Czym jest rekuperacja i czy rzeczywiście warto w nią zainwestować?

Czym jest rekuperacja i czy rzeczywiście warto w nią zainwestować?

– Przez tyle lat mieliśmy normalne wywietrzniki i wszystko było w porządku – zdarza się, że takie argumenty wciąż słyszymy, gdy rozmawiamy o profesjonalnej, mechanicznej rekuperacji. Czy jednak warto ich słuchać? Sprawdźmy, na czym polega rekuperacja i jakie są jej zalety oraz wady.

Koszty wymiany powietrza

Bez wątpienia zaprojektowanie i wykonanie grawitacyjnej rekuperacji, czyli właśnie tego tradycyjnego wywietrznika, jest zdecydowanie tańsze. Pusta przestrzeń pomiędzy poziomami zakończona kominem zawsze będzie tańsza niż jakiekolwiek urządzenie. Czy to jednak będzie działać?

Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie, ile razy mieszkający w bloku znajomi lub bliscy, opowiadali jak czuli dym palącego papierosy sąsiada lub z wywietrznika zawiewało zapachami z zewnątrz. Skoro często nie działa to w wysokich blokach, dlaczego miałoby działać w niższych budynkach jednorodzinnych?

Nie będzie działać, bo nowoczesne domy są szczelne. Są ocieplone, mają porządne okna i drzwi. Nie ma szans na różnicę ciśnień, która pozwoli na grawitacyjną wentylację.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

Dlatego warto postawić na prawdziwą rekuperację. Dostarczy ona nie tylko świeże, filtrowane powietrze, ale też będzie ono ciepłe. Dzięki temu rozwiązaniu przez cały rok, we wszystkich pomieszczeniach cały czas będzie świeże i zdrowe powietrze. Bez długiego wietrzenia, otwierania okien i strat ciepła.

W porównaniu do wentylacji grawitacyjnej, jest to ogromny komfort i po prostu ułatwienie życia. Zmiany odczujesz też w portfelu. Najlepsze rekuperatory pozwalają na zaoszczędzenie nawet połowy kosztów ogrzewania w czasie zimy. Przy dużych domach może to być naprawdę pokaźna kwota. Z biegiem czasu z pewnością znacznie przewyższająca koszty projektu, zakupu oraz montażu profesjonalnej wentylacji mechanicznej.